Nový seriál – Host na Křesadle
Milí čtenáři Křesadla,
do dnešního dne jsem psal většinu článků sám s velkou pomocí své milované manželky a s jejím kritickým dozorem. Nechci přebírat nebo překládat články někoho jiného, od toho jsou tady jiné a větší weby a těm rozhodně nechci konkurovat, protože dělají svoji práci perfektně. Každý ať dělá, co umí nejlépe nebo co mu nejvíce vyhovuje. Výsledná pestrost je pak odměnou pro všechny. Chci, aby si Křesadlo i nadále zachovalo svoji originalitu a původnost, ale zároveň bych rád rozbil hegemonii jednoho autora, a proto jsem vymyslel nový seriál Host na Křesadle. Sem si budu zvát hosty, kteří jsou podle mě něčím výjimeční a zajímaví.
I formát tohoto seriálu bude poněkud netradiční. Nebudou to totiž videorozhovory, jak byste možná čekali, ale rozhovory psané. V podstatě jakýsi „přepis“ rozhovorů. Má to podle mě tu výhodu, že pozvaný host dostane ode mě otázky písemně a předem. Není tedy zaskočen, odpověď si může v klidu promyslet a napsat. Ze své zkušenosti vím, že člověka často správná formulace napadne až tehdy, když už je po rozhovoru. Tady má každý pozvaný host na odpověď klid a času, kolik potřebuje. Další výhodou je určitě to, že nejsme – já jako kladoucí otázky ani můj host – omezeni nějakým časovým formátem a host se tedy může vyjádřit i obsáhleji, než by se možná v rozhovoru „naživo“ vyjádřil. Život přivádí člověku do cesty spoustu lidí. Někteří jen prolétnou a zmizí beze stopy, ale někteří zanechají trvalý otisk ve vašem srdci i v duši. Takové bych chtěl na Křesadlo zvát a věřím, že i ve vás zasejí semínko něčeho výjimečného.
Rovnou přecházíme k prvnímu dílu, kde je hostem slovenský hudební skladatel Vlado Bálint.
1. host – VLADO BÁLINT
V životě člověka se nestává příliš často, že by potkal spřízněnou duši a od první chvíle věděl, že se jedná o výjimečné setkání. Jsem přesvědčen, že se v těchto případech jedná o setkání starých duší, které už mají něco odžito a prosakují jim do současného života vzpomínky a vazby z minulých životů.
Takovou náklonnost cítím k člověku, kterého jsem zatím ještě osobně nepoznal, ale vyměnili jsme si mnoho mailů, přečetli si vzájemně hodně svých článků a víme, že nás k sobě „něco“ váže. Možná je to naše stejné životní směřování, stejné názory na dění ve světě, na kulturu, hudbu, umění a zasvěcení našich životů Pravdě a Univerzální Lásce. Vím, že Vlado je člověk, který uvažuje stejně jako já a také stejně jako já nikdy ze své cesty neuhne. Jestliže se vám líbí články na Křesadle, nepochybuji o tom, že se vám budou líbit i články od Vlada na jeho webu Longinus (odkaz najdete na konci rozhovoru). Oba dva totiž píšeme tak, jako bychom měli stejný zdroj. Oba fotografujeme, píšeme prózu i poesii a oba dva se věnujeme hudbě, i když každý na zcela rozdílné kvalitativní úrovni. Když jsem poprvé uslyšel Vladovu hudbu, zasáhla mě tak hluboce, že jsem se okamžitě stal jeho fanouškem.
Dnešní doba je plná paradoxů; lidé obdivují „celebrity“, které se staly celebritami jen z rozhodnutí temného systému. Tito otroci šoubyznysu někdy dobrovolně a někdy nedobrovolně systému slouží, zaprodali mu to nejcennější, co měli – svou duši! Protihodnotou za to dostali bezvýznamné a pomíjivé materialistické pozlátko a světskou slávu. Když si jednoho dne uvědomí, do jakého průšvihu se dostali, je většinou pozdě. Nemohou z toho nijak vycouvat a končí v lepším případě na drogách. Jejich povinností, protože to mají všichni ve smlouvě, je propagovat přímo nebo nepřímo zájmy páníčka, který je platí a ten VŽDY bude prosazovat zvrácené kulty, satanizmus a vydávat hudbu obsahující závadná podprahová data systému řízení mysli MK-ULTRA. Ano, v tom jsme do této chvíle žili! Poslouchali jsme Madonnu, Lady Gaga, Rihannu, Celine Dion, Miley Cyrus a stovky dalších. Až se lidé v následujících dnech dozví pravdu, ke komu to vlastně obdivně vzhlíželi, kdo byl jejich idolem, koho plakáty si věšeli na zeď, bude jim hodně špatně a možná budou kontejnery na plasty plné cédéček.
Těmto lidem, pakliže jsou to ještě lidé, už nechci věnovat ve svých článcích žádnou pozornost. Tato podivná zvrácená „kultura“ se právě v těchto dnech stává temnou minulostí lidstva a naši potomci se budou jednou divit, komu jsme byli ochotni tleskat na koncertech.
Nepochybuji o tom, že na světě existuje spousta krásné a kvalitní hudby, kterou složil někdo, kdo duši má a má i napojení na vyšší sféry, odkud inspiraci čerpá. Problém je, že takové umění nikdy nedostane žádnou podporu od zvráceného systému, a tudíž se ve větším měřítku na trh dostává jen těžko a pomalu. Pan Vlado Bálint si už svůj okruh posluchačů vytvořil, lidé si ho našli a jeho hudbu poslouchají se stejným zaujetím jako já. Tímto rozhovorem bych rád rozšířil okruh jeho posluchačů i mezi čtenáři Křesadla.
Mgr. Vlado Bálint
Vyštudoval kulturológiu na Univerzite P. J. Šafárika v Košiciach. Pôsobil v profesionálnom divadle, televízii, rozhlase, dabingu a ako pedagóg. Okrem písania sa venuje aj fotografii a komponovaniu hudby. Je zapísaný v Who is Who v Slovenskej republike, II. edition, 2003.
Kam se dnes člověk podívá, všechno je online! Už je to až trapné! Tak tento rozhovor bude pro změnu Off-line:
Dovolte mi, abych na KŘESADLE přivítal velmi milého hosta, spřízněnou duši, přítele, všestranného umělce, a hlavně vynikajícího muzikanta Vlada Bálinta! Potléééésk!
Ahoj Vlado, děkuji, žes přijal pozvání k mému off-line rozhovoru. Na úvod bych chtěl prozradit, že mě k němu inspirovala tvoje autorská hudba, kterou jsem si v posledních dnech poslechl v podobě tvých zatím šesti vydaných CD a připravovaného sedmého. Při poslechu tvé hudby jsem měl velmi zvláštní stavy a chvílemi jsem měl pocit, že poslouchám hudbu sfér, která není z tohoto světa a dokáže člověka dostat zcela mimo realitu. Hned jsem šel na stránky nakladatelství BioBa, abych se o této nádherné hudbě dozvěděl víc, ale nepodařilo se mi tam najít to, co bych chtěl vědět. Proto jsem tě požádal o tento zvláštní druh rozhovoru, který by potěšil nejen mě, ale mohl by udělat radost i všem tvým příznivcům.
1. otázka: Jak jsi se dostal ke skládání hudby, co tě k tomu inspirovalo a jak to všechno začalo?
Ďakujem za pozvanie do Křesadla. Nápad s Off line je zaujímavý predovšetkým pre jeho akcentovanie nezmyslu „onlineovania“. Vidieť, že umelá inteligencia sa snaží a svoje obete pripája „on line“ do svojej siete. Nech jej je teda jasno: Nás nepripojí!
… skladanie hudby. Hudba, dobrá hudba, zmysluplná hudba popisujúca tlkot srdca univerza sa skladať nedá. Človek, skladateľ alebo ten, čo sa podujme vyjadriť zvukom, má dve možnosti. Alebo sa dopracuje k vnímaniu frekvencií vôkol seba a v sebe, alebo zvolí ťažkú cestu imitácie v podobe umelých konštrukcií… Taká hudba je nestráviteľná a spôsobuje tráviace ťažkosti… Ja som si zvolil prvú možnosť. Samozrejme nie tak, že si čosi vyberáš ako v obchode s tovarom, či zvolíš racionálny koncept orientácie vo svete. Ako bývalý profesionálny herec, neskoršie aj režisér som prichádzal do kontaktu s tvorcami muziky a dá sa povedať, že prístup k tvorbe mal aj u nich podobné parametre, aké som spomenul. Tí, ktorí čo-to začuli, zaujali. Zvyšok sa viezol po prúde konexií a ktovie čoho. Výsledok bol jasný. Rozpačitý pocit a hudba-nehudba. Treba povedať, že som poznal aj inšpirovaných tvorcov a som rád, že sú…
K vlastnej hudobnej tvorbe som sa dostal zdanlivou náhodou. Hľadal som kompozítora hudby do mojej divadelnej hry Blázon a Kráľ. Vedel som, ako má hudba vyzerať, ale nebol nikto, kto by moju predstavu naplnil. Navyše, debata so súčasnými „tvorcami“ začína otázkou, koľko za to… Česť a sláva výnimkám! Výsledkom bolo, že hudbu som skomponoval sám a po doplnení ďalších kúskov vznikol môj prvý album INFINITY. Bol som taký nadšený, že som vzápätí začal robiť ďalší. O necelý rok teda vznikol album ATLANTIS a odvtedy každý rok v lete ďalší. Teraz to bude siedmy album – STYX.
2. otázka: Kdy jsi objevil kouzlo ladění 432Hz, kdy jsi začal toto ladění používat ve své hudbě a jak bys zpětně hodnotil přínos a vliv tohoto ladění na posluchače?
Kúzlo ladenia 432Hz som objavil pri albume Obrázky zo Šariša. Nešlo ani tak o praktický technický prevod, ale skôr o zapísanie hudby do formátu, ako ju počujem. 432Hz najviac zodpovedá tomu, čo počujem. Ide o harmonickú konštrukciu vyjadriteľnú zvukom, obrazom a samozrejme pocitom, ktorý je rovnako popísateľný kľúčovou frekvenciou. Podobne som tento fenomén popísal v jednej mojej poviedke z knižky CIRCUMSPECTATE, keď sporoodetá vedkyňa oznamovala vlastnosti minerálov a kvalitu emócií frekvenčne. Po zistení úžasného faktu, že všetko je inak, odovzdala diplom aj svoje šaty a zabudla na akademické nezmysly… Zaujímavé na tom všetkom je, že keď som si toto uvedomil, a bolo to skôr, ako moje kompozície v 432Hz, chcel som na túto tému robiť prácu (vedeckú). Navrhol som to jednej univerzite na Slovensku a najznámejšej univerzite u vás. Výsledkom bolo, že milé univerzity môj nápad a návrh neakceptovali, pretože nemali nikoho, kto by danú problematiku zvládal, a teda by som nemal konzultanta ani oponenta. Našťastie som sa podobných snáh zbavil a teraz by mi ani náhodou nenapadlo činiť niečo podobné…
Hudba je vynikajúci a rýchlo akceptovaný, hmatateľný spôsob na prenos nevypovedateľných javov a skutočností, ktoré nás obklopujú… Ide len o to, ako poslucháč vibruje, aby došlo k rezonancii otvárajúcej kanál. Tu treba podotknúť, že každý jeden poslucháč, vnímateľ otvára svoj vlastný kanál a prežíva absolútne jedinečné väzby, ktoré vytvára… Tento fenomén predstavuje jeden z predpokladov na opätovné nadviazanie kontaktu so sebou samým a svojou osobnou, duchovnou štruktúrou. Je taká úžasná, že ten, kto sa dotkne čo i len prvej vrstvy, nikdy nezostane takým, akým bol pred tým…
432Hz je teda len kľúčom, ktorý možno použiť vtedy, keď človek dozreje, aby mohol klopať na dvere vyšších sfér…
3. otázka: Zajímalo by mě, jaké používáš technické prostředky a nástroje pro to, abys dokázal vyjádřit svoje myšlenky právě tímto způsobem?
Technické prostriedky sú pri zachytávaní, respektíve kompozícii veľmi dôležité. Od nich záleží, nakoľko verne zreprodukuješ vnímanú sféru a pocit v nej. Používam väčšinu nástrojov v emulovanej podobe najvyššej kvality. Počnúc koncertným krídlom, Hammondom, Fender pianom, bicími, slákmi a dychmi. Do toho, samozrejme, samplované alebo živé vokály. To všetko musíš dať dokopy tak, aby vernosť bola čo najvyššia. To znamená, každá moja skladba je originálnou kompozíciou, ktorá má podobu jedného alebo viacerých (cca 20) stôp v mixážnom softvéri. To všetko musí utiahnuť silný stroj. Používam osemjadrový procesor, 3.5 GHz. Ten, kto pracuje s hudbou, vie, že k tomu treba množstvo potrebných drobností a schopnosť pracovať s nimi. Musel som to zvládnuť aj ja. Radostná skúsenosť, ktorá zo skladateľa urobí nezávislého tvorcu po každej stránke…
4. otázka: Předpokládám, že většina hudby, kterou skládáš, je vytvořena elektronickým způsobem, což považuji za hodně neuvěřitelnou věc, vzhledem k tomu, jak přirozeně zní. Přesto mě to nedá zeptat se tě, jestli jsi někdy neuvažoval o nějakém symfonickém provedení některých svých skladeb v podání výhradně akustických hudebních nástrojů?
Väčšina mojej tvorby je zachytená, samozrejme, „elektronicky“. Nástroje sú, ako som už spomenul, emulované. To znamená, keď použijem špičkovú emuláciu, trebárs organu, ja používam Hammond 3B, len zopár ľudí dokáže zistiť, že ide o emulovaný nástroj… Podobne napríklad koncertné krídlo Steinway D má knižnicu niekoľko GB. Pôsobí úplne verne. U slákov je to podobné. Vokály mám najradšej živé… Gitary Ibanez…
Vieš, kdekto si môže zadovážiť štúdio ako z amerického filmu. Problém nastane až potom, keď zistí, že nevie, načo mu vlastne je…
O symfonickom prevedení sníva každý skladateľ. Tu ale prichádzaš do kontaktu s „on line“ aparátom, ktorý sa na veci díva v zásade inak. Ponúkli sme niekoľkým orchestrom celovečerné koncerty, avšak to, že nie sú, hovorí samo za seba… Avšak jedného dňa to určite budeme počuť aj naživo…
5. otázka: Protože znám tvé názory na geopolitiku, takže vím, že VÍŠ, a že přemýšlíme stejně, chci se tě zeptat, jaké jsou tvoje plány do budoucna, a to s vědomím všech událostí, o kterých víme, že se budou na planetě co nevidět odehrávat?
Nemám nijaké plány do budúcna… v zmysle „plánovania“. Budúcnosť je dôsledkom prítomnosti a rozhodnutí, ktoré urobíme. Viem, že svet je v štádiu zmeny. „Plevy sa oddeľujú od zrna.“ Proces oddeľovania nezávisí od politikov a podobných nepodstatných neborákov. Všetci sme na spoločnej štartovacej čiare. Štartovacej preto, lebo v skutočnosti sa začína niečo, čo v dejinách ľudstva nemá obdobu. Máme úžasnú príležitosť prekročiť svoj tieň. My, ktorí Vieme, vieme, že stačí byť samým sebou. Vtedy sa zjaví cesta, ktorá tu vždy bola… Ľudská prirodzenosť je spojená s Vesmírom ako naším natívnym životným prostredím. Dokonalosť je naším atribútom, tak sme boli stvorení.
Krátka epizódka súčasnej existencie je maturitou, ktorá nás buď katapultuje ku hviezdam, alebo vráti na začiatok… Ja som si zvolil hviezdy a všetkým podobným, bratom a sestrám, tiež držím palce a prajem veľa zdaru a sily.
Nech sa už vôkol nás budú odohrávať všelijaké veci, a to budú, sami pre seba sme najbližšími. Nemôže sa nám stať nič iné, len to, čo sami dovolíme. Nie sme sami, nikdy sme sami neboli. Je to úžasné. A to samo o sebe je také dokonalé, že akýkoľvek ľudský plán je maličkou smietkou medzi nekonečným hviezdnym prachom.
Děkuji ti Vlado za tvůj čas a za zodpovězení mých pěti otázek pro čtenáře KŘESADLA.
M.
Ukázky z tvorby Vlado Bálinta:
Odkazy:
tvorba vlada bálinta: https://vydavatelstvo-bioba.webnode.sk/
Hudební CD a knižní tvorbu lze objednat na emailu: biobask@yandex.com
nebo v nakladatelství Martinus: https://www.martinus.sk/authors/vlado-balint
nebo https://www.spinaker.sk/balint-vlado#diskografia
Dalším místem, kde najdete tvorbu vlada bálinta a spoustu dalších článků, je web: https://longinus78.webnode.sk/